Domů / Novinky / CPL dekor na dveře? Odolná alternativa dýhy.

CPL dekor na dveře? Odolná alternativa dýhy.

Snad každému se líbí dveře ze dřeva. Ale jsou dnes vůbec dveře z přírodního dřeva? Pokud chcete vyloženě masiv, tak ano, ale jinak jsou konstrukce z dřevovláknitých desek vyplněné voštinou a kryté buď přírodní dýhou, nebo umělou deskou. A právě umělé povrchy dveří jsou stále žádanější, protože nové technologie jim dodávají odolnost, pevnost a brání pronikání vlhkosti. Každý přírodní materiál, tedy i dýha krytá lakem, nasává vlhkost a mění svůj objem. To umělé povrchy nedělají. Přitom dekor je dřevěný včetně struktury. Když po takových dveřích přejedete dlaní, cítíte strukturu dřeva. Ale dveře jsou z CPL laminátu.

Výrobci dveří používají několik druhů umělých povrchů. Nejběžnějším je folie, kterou najdete u nejlevnějších variant dveří. Základem konstrukce je rám s méně odolnou dřevovláknitou deskou a povrch je opatřen folií. Odolnější variantou umělé povrchové úpravy je vakuová folie. Dveře se potahují folií tak, aby byly co nejvíce chráněny proti pronikání vlhkosti. Dalším propracovaným systémem je CPL laminát, což je několik vrstev papíru impregnovaných laminátem. Tyto povrchové desky jsou silné 0,2 mm, u vysokotlakého laminátu HPL je to 0,8 mm. Tato silnější varianta snáší velké zatížení, takže takové dveře najdete u bank, prodejen či restaurací.

Dveře s umělým povrchem mají stejně rozmanité použití jako dveře s přírodní dýhou. Slouží v otočných dveřních systémech, stejně jako u posuvných dveří. Posuvné dveře mohou být dřevěné (nebo s umělým dekorem) i skleněné. Elegantním řešením v interiérech je stavební pouzdro. Je to kovový rám s pouzdrem, který se stane součástí zdi, a posuvné dveře se do něho zasouvají, takže nejsou vidět. I pro tyto systémy lze použít skleněné i dřevěné dveře. Dveře s umělou povrchovou úpravou mají velkou škálu dekorů.  Můžete si vybírat z imitací dřeva nebo s barevnými nátěry či z dekorů, které připomínají kámen. Navštivte náš showroom v Mladé Boleslavi, kde na ploše 250 metrů čtverečních uvidíte více než 120 dveří a zárubní nejrůznějších druhů a typů. 

© Používáme oXyShop