Domů / Novinky / Čím zaujalo kování M & T na světové designérské soutěži?

Čím zaujalo kování M & T na světové designérské soutěži?

Když se novináři na prestižní soutěži Red Dot Design Award v Singapuru ptali, čím zaujala kolekce dveřního a okenního kování  Minimal/Maximal české firmy M & T, dostalo se jim jednoduché odpovědi. „ Výrobek nadchl porotu výjimečným designem, inovativním provedením a materiálovým zpracováním.“ V konkurenci více než 4 500 výrobků obdržela kolekce vítěznou cenu za rok 2013. Jde o jedno z mála kování v celosvětovém měřítku a první české, které takovou cenu získalo. Toto kování splnilo všechny tři aspekty požadavků na inovace běžných výrobků.

Právě pro designéry ve výrobních podnicích jsou každodenně používané věci těžkým oříškem. V průběhu let už získaly tvar i konstrukci, které jsou dokonale prověřené. Takže co mohou ještě objevit nového? Tím je i kování na dveře. Ano, může být z různého materiálu, ale hodně parametrů musí zůstat stejných. Kování Minimal/Maximal dodrželo parametry pohodlného způsoby otvírání dveří či oken, ale díky novému konstrukčnímu uspořádání uspokojilo i designéry. Takzvaná „neviditelná“ rozeta zjednodušila linie kliky a umožnila, aby kování získalo minimalistický vzhled. A to právě porotci Red Dot Design Award ocenili. 

Jednoduché linky kování Minimal/Maximal však vyžadují důmyslný mechanismus. Aby vše šlo hladce a nehlučně, aby se posuvné dveře snadno rozevíraly a zavíraly – to vyžadovalo nové pohledy a nová řešení. Firma M & T, která toto kování vyvinula a vyrábí, přihlásila během vývoje 3 patenty a 26 průmyslových vzorů. Dveřní mechanismus kování je opatřen systémem tlačných pružin, které zajišťují bezhlučný chod. Bezhlučnému provozu pomáhá magnetický zámek, jehož střelka nenaráží tak jako u mechanického provedení do boční plechové zarážky. Kolekce Minimal/Maximal lze použít jak na otočné, tak i na posuvné dveře nebo na dveře do stavebního pouzdra. Ani materiál nerozhoduje – mohou to být dveře dřevěné, skleněné, laminátové či kovové.

© Používáme oXyShop