Domů / Novinky / Při správném ošetřování budou podlahy dlouho jako nové.

Při správném ošetřování budou podlahy dlouho jako nové.

Ještě jste se nerozhodli, jaké podlahy dáte do rekonstruovaného bytu? Plánujete opravdu radiální změnu. Budete instalovat stavební pouzdra pro posuvné dveře, ale nevíte, jaké zvolit podlahy.  Vybírejte je i podle toho, jak budou náročné na údržbu. Jinak totiž pečujete o laminátové podlahy či vinylové podlahy, jinak budete ošetřovat dřevěné podlahy. Každá podlaha má své vlastnosti a podle toho volíte způsob ošetřování.

Dřevěná podlaha může být přírodní, lakovaná nebo olejovaná. Přírodní krytinu musíte pravidelně vysávat a zametat. Výjimečně ji stírejte vlhkým hadrem. To dřevu neuškodí. Stejně postupujete u olejované podlahy. Optimální vlhkost v místnosti s dřevěnou podlahou je 40 až 60 procent. Při nižší vlhkosti dřevo sesychá a praská. Vytváří se vám příliš široké spáry. Přírodní dřevěnou podlahu jednou až dvakrát ročně ošetřete speciálními vosky. Lakovaná podlaha se může stírat vlhkým hadrem častěji.  Používejte jen mýdlové roztoky s neutrálním pH. 

Laminátovou podlahu, která je velmi praktická a odolná, pravidelně zametejte a vysávejte. Několikrát měsíčně ji také otřete vlhkým hadrem nebo mopem. Dejte pozor na silně koncentrované saponátové prostředky, které by mohly rozpustit výplně spár. Nenechávejte na laminátové podlaze dlouho stát vodu, například u květináčů. Vyvarujte se drátěnek, drsných utěrek, vosků i oleje. To této podlaze nesvědčí. Na velké skvrny použijte prostředek určený pro laminátové podlahy.

Vinylové podlahy jsou už něco jiného než někdejší syntetické lino. Mají více vrstev, skládají se ze spodní zvukotěsné vrstvy, střední vrstvy s fólií a vzory a svrchní nášlapné složky opatřené polyuretanovou ochrannou vrstvou. Péče o podlahu je standardní – vysávat či otírat vlhkým hadrem či mopem. Nenechávat na podlaze kaluže vody. Při použití saponátů volte jen doporučené typy pro tento druh podlah. Pokud chcete oživit povrch krytiny, vyvarujte se agresivních leštěnek. Některé speciální přípravky vytvářejí na povrchu vinylových podlah hedvábný film, který odpuzuje nečistoty a je antistatický.

© Používáme oXyShop